Fenomén hudby

Dňa 20. júna, v predvečer Svetového dňa hudby, ktorý slúži k jej propagácii, usporiadalo Collegium Wartberg (nemecký historický názov Senca), slávnostný koncert „starých majstrov“ v krásne zrenovovanej sále Veľkobielskeho kaštieľa.

„Keby som mal takú moc, zariadil by som, aby na nejaký čas zmĺkli rádiá, televízory a všetky rôzne prehrávače. Som presvedčený, že po pár dňoch by to ľudia prestali zvládať. A asi by si začali častejšie pospevovať a sami hrať na nejaký hudobný nástroj. A vrátili by sa konečne k poctivým muzikantom,“ pobavene hovorí dnes už Senčan Ján Krigovský, zakladateľ občianskeho združenia Collegium Wartberg, ktoré zastrešuje špičkových mladých hudobníkov zo Slovenska i zahraničia a reprezentuje mesto svojimi hudobnými aktivitami, koncertmi, benefíciami i workshopmi po celej Európe.

„Hovorí sa, tam kde končí reč, začína hudba. Je to univerzálny jazyk, ktorým sa dá úžasne komunikovať. Pre mňa znamená hudba vieru v dobro. Učí nás byť lepšími. Vidím to na svojich žiakoch počas už vyše 20 ročnej praxe. Mnohým úplne zmenila život.“

16228_0_800_1404227475

Hudbou liečia telo

So zvukom, jeho rôznymi frekvenciami sa robia vedecké pokusy mnohé desaťročia. O ich účinkoch, napríklad aj na psychiku už nikto nepochybuje. Hudba je organizovaný súzvuk určitých frekvencií, ktorými sa za pomoci rytmu a dynamiky tiež dá mnohé dosiahnuť.

Východné kultúry ňou napríklad úspešne liečia aj fyzické telo. „Veľmi veľa ale závisí od osobnosti interpreta, sprostredkovateľa,“ pokračuje. „Čo do hudby vloží, ako ju pretlmočí cez seba a svoj hudobný nástroj. Preto napríklad tak poctivo vyberám hudobníkov. Musia si okrem profesionálnych parametrov sadnúť aj vnútorne. Vtedy dokážu diváci i oni sami prežiť hlboký estetický a mnohokrát i duchovný zážitok. Toto sa však nedá s hocikým. Podmienkou sú kvalitní ľudia po každej stránke. Umeleckej i ľudskej, a myslím, že to platí vo všetkých žánroch, aj v populárnej hudbe, ľudovkách či jazze.

Nadané deti

Naozajstnými „hviezdami“ sa stanú len ozajstné osobnosti. Publikum síce starne, ale o kvalitnú hudbu sa nebojím. Máme na Slovensku veľký potenciál nadaných detí. Treba ich len správne podchytiť a viesť. Ak zavnímajú výnimočnosť hudby, tá ich už nikdy nepustí. A je jedno, či sa stanú interpretmi alebo divákmi. Dôležité totiž podľa mňa je to, že zmysel pre „harmóniu – krásno“, pre kultúru, ktorú budú v sebe pestovať, sa tým pádom odzrkadlí v celom ich živote,“ dodal hudobník, umelecký vedúci a pedagóg kontrabasu na banskobystrickej akadémii umenia Ján Krigovský.

 

Uverejnené: 14.07.14

Zdroj: http://www.nasenovinky.sk/fenomen-hudby-9169#.VDe_gPl_t8G

Foto: Archív Collegium Wartberg