Popradčania tlieskali skvelým umelcom. Začal sa hudobný festival Musica nobilis

a

Image 1 of 14

Zaplnená sála Domu kultúry bola svedkom nevšedného hudobného zážitku. Špičkoví slovenskí hudobníci hrali na záver tohtoročnej Popradskej hudobnej jesene a zároveň otvorili 18. ročník regionálneho hudobného festivalu. Lákadlom bolo meno slovenského husľového virtuóza Dalibora Karvaya.

Skryté čaro hudobného festivalu Musica nobilis spočíva v tom, že ak ho chcete absolvovať celý, musíte byť každý večer niekde inde. Koncerty sa totiž odohrávajú na rôznych miestach a zväčša v najkrajších historických priestoroch spišského regiónu. Počúvate tak nielen hudbu v podaní desiatok umelcov, ale vnímate aj krásu architektúry jednotlivých spišských miest a mestečiek. Pred niekoľkými rokmi sa dostal do programu festivalu aj Poprad a odvtedy je naše mesto jednou z jeho siedmich zastávok.

18. ročník toho regionálneho kultúrneho podujatia sa začal pondelkovým koncertom v popradskom Dome kultúry. Najznámejším účinkujúcim, ktorý je lákadlom každého koncertu, bol nepochybne slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. Tentokrát však nevystupoval ako sólista, ale ako súčasť klavírneho kvinteta – jednej z podôb hudobného zoskupenia Collegium Wartberg. Aj ďalší členovia kvinteta patria medzi popredných slovenských hudobníkov. Výsledkom bola skvelá interpretácia skladieb obdobia romantizmu odFranza Schuberta (zaznelo jeho známe Klavírne kvinteto A dur „Pstruh“) a Jána Levoslava Dusíka. S úspechom sa stretla aj súčasná skladba slovenského skladateľa Vojtecha Didiho s názvom Musica rurale.

Okrem huslistu Dalibora Karvaya na koncerte účinkovali Zuzana Bouřová (viola), Jozef Podhoranský (violončelo), Ján Krigovský(kontrabas) a Eva Cáhová (klavír).

Poprední slovenskí hudobníci, komorné a zborové telesá budú hosťami spišských miest, kostolov a kaštieľov po celý tento týždeň. Kompletný program festivalu nájdete TU.

Podrobnosti o pondelkovom koncerte, festivale Musica nobilis i o účinkujúcich hudobníkoch sa dozviete z nášho videa. Rozhovor nám poskytol aj huslista Dalibor Karvay.

Zdroj: Global24

 | Pavol Krupka