To tu ešte nebolo: Senecký kostol sa otriasal v základoch!

1170106-img-kontrabas-basa-kontrabasista-senec-festival-koncert-crop31. 01. 2012 06:00 | Šestnásť kontrabasistov hrať naraz, to len tak hocikde neuvidíte! Diváci koncertu Festival Musica Perennis Iuventutis 2012 v Senci tú možnosť mali.

Okresné mesto Senec doteraz nezažívalo výnimočné kultúrne „otrasy“. Kino, hosťujúce divadelné skupiny, občas koncert. Tí, čo majú záujem o kultúru a sú náročnejší, si často povzdychli, že v meste sa nič nedeje a za umením treba chodiť do Bratislavy. Lenže – stalo sa niečo nevídané. Senec sa stal sídlom celoslovenskej organizácie, v ktorej sa združujú slovenskí kontrabasisti – Slovak Double Bass Club. Momentálne ich je už päťdesiat a noví členovia sa stále hlásia.

Vznik možno inšpiroval fakt, že v meste a jeho okolí žije takmer desiatka profesionálnych kontrabasistov. Rozhodne obrovský podiel má na tom Ján Krigovský. Sám je členom viacerých orchestrov a pedagógom hry na tomto nádhernom nástroji. Vďaka nemu profesijná organizácia vznikla a má do budúcnosti odvážne a mimoriadne atraktívne plány. Pri združení začal fungovať orchester s názvom Basynaše, ktorý je zložený, ako inak, výlučne z kontrabasistov. Hovorí sa, že basa tvrdí muziku. Možno ten, kto nikdy nepočul kontrabasové sólo, neverí, aký úžasný hlboký umelecký zážitok môže poskytnúť. Je to najväčší sláčikový nástroj, ktorý má hlboký rozsah tónov. Nájdete ho aj v symfonickom orchestri, aj v džezovej kapele, či folkovom zoskupení.

Za krátky čas svojej existencie zorganizovalo združenie zopár koncertov, ale uplynulú nedeľu sa v seneckom kostole svätého Mikuláša prvýkrát predstavilo šestnásť kontrabasov naraz. Bolo ich toľko, že sa takmer na improvizovanom javisku nepomestili. Výnimočná akustika tohto prostredia však za trochu nepohody určite stála. Po kontrabasových triách a kvartetách, po vystúpeniach speváckych zborov si diváci vypočuli okrem iných skladieb napríklad aj slávnu Tritsch-Tratsch polku od Johanna Straussa v úprave pre šestnásť kontrabasov. Diváci sa nechali uniesť a kostol-nekostol, tlieskali do taktu.

Koncert mal aj svoje chybičky, ale nie je mojím cieľom recenzovať ho. Aj samotní organizátori tušia, čoho sa v budúcnosti budú musieť vyvarovať. Oveľa dôležitejšie je, že obyvatelia mesta a okolia môžu skonštatovať, že sa konečne začalo diať niečo viac. Niečo, čo ich ducha môže pozdvihnúť, čo im prinesie nevídané zážitky. V orchestri Basynaše hrajú popri študentoch a amatérskych milovníkov kontrabasu, aj poprední hráči mnohých slovenských a zahraničných orchestrov a zoskupení. Pri muzicírovaní pre Slovak Doubble Bass Club ich spája číra radosť z tvorby, a verte, že ich nadšenie je nákazlivé. Koncert  mal navyše aj významný charitatívny rozmer – výťažok z dobrovoľného vstupného poputuje na podporu projektu Afrika/Nairobi, ktorého garantom je Združenie Dobrota sv. Alžbety.

Zdroj: http://zivot.azet.sk/clanok/10732/to-tu-este-nebolo-senecky-kostol-sa-otriasal-v-zakladoch.html

Autor: Monika Macháčková