Prečo vyhľadávajú kontrabasisti slávneho fyzioterapeuta ?

1263058-img-kontrabas-kontrabasista-basa-basista-koncert-hudba29. 04. 2012 06:00 | František Szanto, ktorý je absolútnou špičkou a najžiadanejším odborníkom vo Švajčiarsku, prijal pozvanie a prišiel na Slovensko.

Slovenský klub kontrabasistov za svoju doterajšiu krátku existenciu zorganizoval už niekoľko úspešných akcií. Nedávno sa konal v Banskej Bystrici na Akadémii umení už tretí kontrabasový workshop. Organizátorom sa podarilo zabezpečiť šestnásť vynikajúcich lektorov, ktorí viedli kurzy. Účastníkmi boli nielen študenti, ale aj amatérski hráči na kontrabas. „Prišli aj páni, ktorí hrajú pre potešenie v rôznych kapelách a rôzne žánre. Dozvedeli sa o možnosti niečo sa naučiť a boli veľmi radi, že si mohli s pomocou lektorov zlepšiť svoju hráčsku techniku,“ hovorí Ján Krigovský, zakladateľ klubu a organizátor kurzu.

Novinkou bola tento rok účasť fyzioterapeuta. František Szanto, ktorý je absolútnou špičkou a najžiadanejším odborníkom vo Švajčiarsku, prijal napriek pracovnému vyťaženiu pozvanie a prišiel na Slovensko. Stará sa najmä o hudobníkov a vyhľadávajú ho aj kontrabasisti, pretože problémy svalového aparátu, ktoré sa rokmi hrania na nástroji objavia, sú špecifické. On sám veľmi dobre vie, čo to prináša, pretože je amatérsky kontrabasista. Všetko, čo robí s klientom, si najskôr odskúšal na sebe. Vie, čo kontrabasista potrebuje a čo nie. „Sme veľmi dobrí priatelia a možno aj vzdialená rodina, obaja pochádzame z Vernára. Myslel si, že si príde na Slovensko oddýchnuť a pár dní si urobí dovolenku. Dopadlo to tak, že bol najvyťaženejšou osobou na kurzoch. Urobil nám fantastickú prednášku o tom, ako sa má hudobník rozcvičovať, čo má všetko dodržiavať, aby vydržal celý život hrať. Všetci sme si vďaka nemu uvedomili, čo všetko sme doteraz robili nesprávne. Cvičili sme spolu, pedagógovia aj so študentmi. Všetkých to veľmi zaujalo a potom od rána do neskorého večera robil akupunktúru, elektroakupunktúru, masáže, narovnával chrbtice a uvoľňoval svalstvo. Na Slovensku sú iste aj iní skvelí rehabilitační odborníci, ale František Szanto je špecifický tým, že sa venuje hudobníkom, špeciálne kontrabasistom. Som veľmi rád, že si na záver kurzov s nami aj zahral,“ dodal Ján Krigovský.

1263050_kontrabas-kontrabasista-basa-basista-koncert-hudba

Lektormi boli poprední hráči slovenských aj zahraničných orchestrov a ponuka „tried“ pre záujemcov bola pestrá – mohli sa podučiť v komornej hre, v hre v orchestri, v starej hudbe, ale o svoje skúsenosti sa podelili aj jazzoví kontrabasisti. Jeden z lektorov Milan Šagát, ktorý bol dlhé roky členom slávnych viedenských filharmonikov bol unesený z toho, čo sa na malom Slovensku podarilo zorganizovať. „Povedal, že nám vo Viedni bude robiť reklamu na každom kroku,“ teší sa Ján Krigovský.

Počas akcie sa konalo aj niekoľko skvelých koncertov a medzinárodná súťaž Karla Ditters von Dittersdorf (rakúsky barokový hudobný skladateľ a hudobník). V porote bol aj šéfdirigent symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Mário Košík, a preto víťaz – tento rok to je Španiel – dostal ponuku na nahrávku s týmto hudobným telesom.

1263047_kontrabas-kontrabasista-basa-basista-koncert-hudba

Ledva sa skončila jedna aktivita, už je v plnom prúde príprava na druhú. Slovenský kontrabasový klub v spolupráci s Mestským múzeom v Senci vymyslel jedenásťhodinový hudobný maratón, kde by sa mali predstaviť desiatky účinkujúcich. Všetko to vypukne 5. mája okolo poludnia. Hlavnou témou je pomoc sociálne odkázaným rodinám s deťmi. Dobrovoľníčky budú vyberať príspevky na podporu rodín, ktoré sú znevýhodnené. Ktoré to budú, vytypovali pracovníčky Mestského úradu v Senci, a pozvú ich aj na koncert. Aby videli, čo sa pre nich zorganizovalo a koľko ľudí im pomáha. Budú tam anonymne, nikto nebude o nich vedieť. Ani účinkujúci, ani organizátori ich identitu nepoznajú. A čo všetko na divákov čaká?

„Na začiatku vystúpia žiaci všetkých seneckých základných a umeleckých škôl a gymnázií. Na rôznych miestach Senca sa budú diať aj malé tvorivé dielne. Mestské múzeum bude otvárať novú výstavu Rimania v Senci a okolí a Nadácia svätej Alžbety ukáže, ako sa v Afrike vyrábajú šperky, varia jednoduché jedlá a špeciálny čaj a káva. Počas toho stále bude vyhrávať hudba. Tieto aktivity budú trvať približne päť hodín. O osemnástej hodine sa začne hlavný večerný program, koncertom v Evanjelickom kostole. Mládežnícky orchester Harmónia zo štátneho konzervatória v Bratislave bude sprevádzať mladých sólistov zo Senca. Svoju premiéru na festivale bude mať novovzniknutý barokový orchester. Vymýšľali sme, ako zapojiť čo najviac priateľov a myslím, že toto je dobrá forma. Budeme sa hrať, že sme na dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. Bude s nimi účinkovať aj tanečný pár, ktorý bude predvádzať dobové tance a po koncerte bude pre záujemcov aj výuka toho, čo videli,“ prezradil Ján Krigovský.

1263051_kontrabas-kontrabasista-basa-basista-koncert-hudba

Potom sa všetci záujemcovia presunú na námestie, kde sa budú môcť dozvedieť o projekte obnovy miestnej synagógy, ktorú bude realizovať a spolufinancovať aj Bratislavský samosprávny kraj. „Pôvodne sme chceli zahrať aspoň jeden koncert aj v nej, ale bohužiaľ pre veľmi zlý technický stav to statik nepovolil. Dúfame, že sa nám podarí aspoň vybaviť, aby návštevníci mohli do nej nakuknúť a chceme pripraviť informačné panely, na ktorých by sme ukázali, ako vyzerala v roku 1904, keď prešla rozsiahlou renováciou. Mnohí obyvatelia mesta nemajú predstavu, ako to dnes vyzerá vo vnútri a bolo by dobre, ak by si to mali možnosť pozrieť. Keď sa plánovaná rekonštrukcia podarí, budú aspoň vidieť, koľko práce sa urobilo,“ myslí si.

Na priestranstve pred synagogou sa budú konať od deviatej večer až do polnoci ďalšie koncerty. Postupne sa predstavia Pressburger Klezmer Band, Basynaše, Slovak Tango z Banskej Bystrice a na záver skupina, ktorá hrá etno hudbu, Arccus. Keď sa pýtam, koľko ľudí tvorí organizačný štáb, Ján sa len usmeje a povie – dvaja. On a Gábor Strešňák z Mestského múzea. „Samozrejme, finančne nás podporilo mesto Senec a Bratislavský samosprávny kraj. V prípade nepriaznivého počasia sa program presunie do sály Mestského kultúrneho strediska. Škoda, že Senec ešte nemá svoje vlastné prenosné pódium, ktoré by vyriešilo všetky prípadné poveternostné katastrofy.“

1263054_kontrabas-kontrabasista-basa-basista-koncert-hudba

A čo bude ďalej? V spolupráci s Hudobným centrom sa Slovenský kontrabasový klub bude v júni podieľať aj na ďalšej zaujímavej akcii Noc hudby. A členov Slovenského klubu kontrabasistov môžete vidieť hrať takmer vo všetkých hudobných telesách na celom Slovensku, aj v zahraničí. Lebo páni muzikanti, ktorí prepadli vášni zvanej kontrabas potrebujú hrať viac ako dýchať. Aby nás potešili a poskytli nám spolu s ostatnými kolegami hudobníkmi neopakovateľné zážitky pri stretnutí s múzami.

Zdroj: http://zivot.azet.sk/clanok/11262/preco-vyhladavaju-kontrabasisti-slavneho-fyzioterapeuta.html

Autor: Monika Macháčková