Víkend otvorených parkov

posted in: Aktuality, Bass Band, Koncerty | 0

Víkend otvorených parkov a záhrad alebo historické parky a záhrady inak…

Historické parky a záhrady tvoria neoddeliteľnú súčasť kultúrneho i prírodného dedičstva azda každej európskej krajiny. Návštevníkom poskytujú pohľad do minulosti aj zamyslenie nad ich súčasnosťou, a tiež vízie ich budúcnosti. Historické, materiálne aj duchovné hodnoty verejných i súkromných parkov a záhrad si zvyčajne uvedomujeme vtedy, ak ich pravidelne či sporadicky navštevujeme alebo ich „upravujú“, ba neraz až devastujú tí, ktorí sú za ne zodpovední. Ešte donedávna sme parky a záhrady vnímali ako nedotknuteľné plochy miest a obcí, ktoré treba chrániť pred nami samými. Verejné parky i záhrady slúžili väčšmi ako okrasný priestor, než ako areál vzdelávania a kultúrno-spoločenských aktivít.

V uplynulých šiestich rokoch pohľad verejnosti na funkciu parkov a záhrad pomáha zmeniť Národný Trust n.o., člen medzinárodnej siete národných trustov, mimovládnych organizácií, zameraných na záchranu, ochranu a zmysluplné využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva. Vždy v prvý júnový víkend môžu návštevníci parkov a záhrad v mnohých krajinách Európy získavať informácie z ich histórie a vývoja, aktívne zúčastňovať netradičných kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, seminárov a konferencií. Od 5. ročníka sa okrem bratislavských verejných a súkromných parkov a záhrad zapájajú do tohto prestížneho medzinárodného podujatia desiatky historických a krajinárskych lokalít po celom Slovensku. Jednou z lokalít je aj niekdajší anglický park barokového kaštieľa vo Veľkom Bieli, ktorý verejnosti sprístupňuje OZ Kaštieľ Veľký Biel.

Po druhý raz budú v nedeľu 8. júna od 9:00 do 17:00 v parku i kaštieli pre návštevníkov pripravené výtvarné dielne so súťažou pre deti, jazdenie na koni, ZUŠ Senec pripravuje koncert vážnej hudby aj divadelné predstavenie, koncert zborového spevu aj výstavu výtvarných diel žiakov a študentov, organizátori uskutočnia aj dve komentované prehliadky sprístupnených priestorov kaštieľa. Keďže je Víkend otvorených parkov a záhrad zameraný na vzdelávanie v oblasti krajinárskej tvorby, budú na túto tému poskytovať rady naslovovzatí odborníci z Veľkého Bielu. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj výstavu bonsajov a ručnú výrobu šperkov či využiť prítomnosť odborníkov na poradenstvo v oblasti chovu včiel, ale aj kúpiť včelárske výrobky. Vrcholom víkendového popoludnia bude koncert kontrabasového kvarteta BassBand so sólistom Martinom Babjakom v zložení :Ján Borza , Metod Podolský , Ján Prievozník a Ján Krigovský ako umelecký vedúci. Koncert sa koná o 18:00 hod. v Zlatej sále kaštieľa v rámci benefičného hudobného festivalu Musica Perennis Iuventutis . o 18:00 a 20:00 v Zlatej sále kaštieľa!
Pre návštevníkov aj účinkujúcich organizátori zabezpečili bufetové občerstvenie.
(www.vikendotvorenychzahrad.sk)
Juraj Bondora, Národný Trust n.o.